sobota, 26 lipca 2014

Polskie sakiewki :)Dlaczego polskie ? Bo w ich nadzieniu znajdują się 4 polskie produkty oznaczone znakiem ChNP ! JEst to ogromne wyróżnienie dla produktów, które są doskonałe :)
Poniewaz uwielbiam takie akcje, gdzie promowane są polskie produkty, biorę udział w konkursie " Blog ze znakiem smaku" . Trzymajcie kciuki za moją wygraną :)

Takimi produktami są u mnie :

WIŚNIA NADWIŚLAŃSKA : jest lokalnym typem wiśni sokowej, występującym w pasie nadwiślanym, od Ożarowa do Lipska. Nadwiślanka ma owoce wyraźnie mniejsze od owoców odmian uprawnych, o intensywniejszej barwie – od ciemnoczerwonej do bordowej, taki sam kolor ma jej sok. Charakteryzuje się ona także intensywnym, lekko cierpkim i wyraźnie kwaskowatym smakiem, a także mocnym aromatem.

JABŁKA ŁĄCKIE: 
Określenie „jabłka łąckie” jest zarezerwowane dla grupy określonych odmian z terenu Kotliny Łąckiej. Owoce te charakteryzują się dość wysoką kwasowością, tzw. „górską zieloną nutką”, wyjątkową soczystością i aromatem, a także wysoką jędrnością miąższu oraz rumieńcem większym i wyraźniejszym niż jabłka danego gatunku pochodzące z innych miejsc. W dodatku, jak mawiają sadownicy, „nie rdzewieją” – czyli obrane nie brązowieją.

OSCYPEK: 
Oscypek to wędzony owczy ser wytwarzany na Podhalu. Robi się go ręcznie z owczego mleka (czasem z niewielką domieszką krowiego), w okresie od maja do września. Jak? Po wydojeniu zwierząt zlewa się mleko przez lniane płótno do drewnianego wiadra, aby pozbyć się zanieczyszczeń, np. ździebeł słomy. Następnie do mleka dodaje się tak zwany „klog”, czyli wysuszoną podpuszczkę, która je ścina (albo „klaga”, jak mówią górale). Zwarzoną masę odciska się z serwatki i formuje w kształt „wrzeciona”. Charakterystyczne oscypkowe zdobienia powstają poprzez odciśnięcia sera w rzeźbionej, drewnianej foremce zwanej „oscypiorką”. Takie prawie gotowe oscypkowe wrzeciono moczy się następnie przez dobę w solance i układa pod dachem bacówki. Tam wędzi się w zimnym dymie z palonego wewnątrz niewielkiego ogniska i dojrzewa, nabierając przez okres od kilku do kilkunastu dni specyficznego zapachu i jasnobrązowego koloru o herbacianym odcieniu. Dojrzały oscypek jest twardy, słony, o wyraźnym posmaku wędzenia.

MIÓD WRZOSOWY : 
Miód wrzosowy to taki, w którym znajduje się ponad 50% pyłku wrzosowego. Tymczasem w miodzie z Borów Dolnośląskich zawartość pyłku wiodącego dochodzi nawet do 80%, co stanowi o jego wyjątkowości nawet wśród miodów wrzosowych. Wyjątkowy jest także jego skład: wysoka zawartość proliny (aminokwasu), niska sacharozy i wodyInformacje pochodzą ze strony : http://www.trzyznakismaku.pl/produkty


Składniki : / na 4 sakiewki/
- 1 jabłko łąckie
- garść wiśni nadwiślańskiej

- 2 łyżki miodu wrzosowego z Borów Dolnośląskich
- szczypta cynamonu
- szczypta kardamonu
- 1 "pierożek" oscypka
- 2 łyżki pokruszonych orzechów nerkowca
- arkusz ciasta francuskiego

Przygotowanie:

1. Miód, kardamon i cynamon rozgrzać w rondelku.
2. Do rondelka dodać pokrojone w kostkę jabłka, wydrylowane wiśnie i orzechy- skarmelizować
3. Oscypka pokroić w drobną kostkę
4. Zawartość rondelka przenieść do miski- wystudzić.
5. Do miski dodać oscypka
6. Ciasto francuskie podzielić na 4 części, i jeżeli trzeba rozwałkować aby powstały kwadratowe kawałki :)
7. Za pomocą kokilki formować sakiewki- kwadratowe kawałki ciasta wyłożyć kokilkę, do środka nakładać farsz a następnie zakleić górę (Jak na zdjęciu poniżej) Zaklejone posmarować żółtkiem.

8. Piec w temp 200 °C przez okolo 15 minut.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz